Wszywki alkoholowe w Warszawie?

Strona ta została stworzona dla wszystkich pacjentów, ich przyjaciół i rodzin, którzy szukają szybkiej i skutecznej pomocy w walce z alkoholizmem. Umożliwia ona zapoznanie się z najbardziej wiarygodnymi i istotnymi informacjami dotyczącymi wszycia esperalu.

Głównym celem naszego zespołu jest pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową. Doradzamy, kwalifikujemy i wykonujemy ambulatoryjnie wszywanie esperalu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to jedna z metod uzupełniających leczenia alkoholizmu.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się więcej o tej metodzie leczenia.

Zaszycie alkoholowe (wszywka)

Zaszycie alkoholowe (wszywka alkoholowa) jest jedną z najczęściej stosowanych metod farmakologicznego leczenia alkoholizmu.

Lek zawierający inhibitor dehydrogenazy aldehydowej (esperal) jest najstarszym lekiem zatwierdzonym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych stosowanym w leczeniu choroby alkoholowej.

W przeciwieństwie do nowych leków używanych w leczeniu alkoholizmu, które albo blokują efekty działania alkoholu albo powodują niechęć do jego spożycia, inhibitor dehydrogenzy aldehydowej (esperal) powoduje wystąpienie zespołu nasilonych i uogólnionych objawów zatrucia alkoholem. Zespół ten charakteryzuje się: bólem głowy, uderzeniami gorąca, złym samopoczuciem, dusznością, kołataniem serca i wymiotami. Ponadto u takich pacjentów również mogą wystąpić: niedociśnienie tętnicze, tachykardia i zapaść sercowo-naczyniowa. Czasami również odnotowano zgony. Niemniej jednak opisana powyżej reakcja o ciężkim przebiegu występuje rzadko.

Bardzo rzadko po zaszyciu inhibitora dehydrogenazy aldehydowej (esperalu) mogą wystąpić inne (niezwiązane ze spożywaniem alkoholu) działania niepożądane. Należą do nich zapalenie nerwów obwodowych, drgawki i psychoza. Rzadko występuje: senność, nudności, jadłowstręt, depresja, bóle głowy i impotencja.

Opisywana metoda polega na umieszczeniu (implantacji) sterylnych tabletek inhibiotra dehydrogenazy aldehydowej (esperalu). Procedura została wprowadzona ponad 20 lat temu we Francji. W chwili obecnej jest szeroko praktykowana w Europie Wschodniej i krajach byłego Związku Radzieckiego. Wszczepiony lek rozpuszczając się powoli, przenika do krążenia krwi, osiągając w nim właściwe stężenie przez okres od 10 do 13 miesięcy. Badania pokazują, że skuteczność terapii wynosi między 93 a 95 procent pacjentów poddanych zaszyciu.

Warunkiem wykonania zabiegu jest niespożywanie alkoholu przez okres dwunastu godzin poprzedzających wykonanie zabiegu. Po znieczuleniu miejscowym (zastrzyk z lidokainy), chirurg jednorazowo umieszcza od 4 do 6 sterylnych tabletek. Wkładane są one pomiędzy tkankę podskórną i powięź (elastyczną błonę) obejmującą mięśnie szkieletowe. Miejsce umiejscowienia leku zależy od chirurga. Najczęstsze lokalizacje to górny zewnętrzny kwadrant pośladka, okolica podłopatkowa i okolica pachwinowa. Długość cięcia skóry wynosi zazwyczaj od 1 do 1,5 cm długości. Cięcie zamyka się szwami.

Czasami, aby zapobiec infekcji podaje się profilaktycznie antybiotyki oraz leki przeciwuczuleniowe (antyhistaminowe), które zmniejszają odpowiedź zapalną.